Aku anténu zakúpiť?

What antenna/cables/amp do you have?/Aké antény, káble, rozbočovače, zosilovače máte?

Aku anténu zakúpiť?

Poslaťod juraj » Štv 19. Máj 2011 9:50:17

Prosím vás,
chcel by som sa poradiť, akú si vybrať anténu na príjem signálu z juhomoravských vysielačov v Bratislave.
Doteraz som používal anténu ISKRA P2845 DTT/G, aj keď s ňou neboli nejaké problémy, ale chcel by som nejakú lepšiu, a pasívnu.
Na trhu je veľké množstvo takých tých "plaťákov" ako ich niekedy označujete. Podľa prečítaných informácií majú vysoko nadsadené parametre, ktoré udávajú výrobcovia a zrejme nie sú o nič lepšie ako boli tie rôzne color-ky. Videl som aj porovnanie UHF antén vo vedľajšej téme, kde vyšla najlepšie anténa Spektra color plus od Unicom-u. Ako výhoda bola uvádzaná aj nižšia cena a pritom rovnaký prínos ako tie zahraničné. Lenže napr. v Ansate sa táto anténa predáva za 29.50e čo je toľko isto ako ISKRA P47 Triplex a len o niečo menej ako Iskre podobná talianska EMME ESSE.
Niekde som sa tiež dočítal, že Spectra color je v hornej časti pásma čo sa týka ziskovosti horšia ako EMME ESSE. Ja by som práve potreboval posilniť zisk na 59. kanáli, ktorý mi ide horšie. Kanály 29 a 40 mi fungujú aj na site.
Chcel by som niektorú z tých kratších antén akolo 1 až 1.2m, lebo to budem inštalovať na balkóne na stenu zboku. Taká tá Supra color by tam nevošla, lebo tá potrebuje skôr stožiar na streche. Dôvod, prečo to riešim je ten, že sa chystám robiť plastové okná a musím s anténou von. Lebo paradoxne, vnútri mám lepší signál ako vonka. Na tom balkóne je jediné miesto vonka, kde je to ešte ako tak použiteľné, ale napríklad taký kanál 59 tam ani neblikne.
Ešte mi nie je jasné, lebo všetky tieto antény sú pasívne, ale zrejme budem signál aspoň trochu musieť aj zosilovať, lebo bez toho mi to asi nepôjde. Lenže všetky tie aktívne antény s predzosilňovačmi zosilňujú v celom pásme o pevne stanovené hodnoty, ktoré neviem ovplyvníť, pričom pri určitom zosilnení už to môže byť aj na škodu. Preto som chcel skúsiť pasívnu anténu, a nejaký laditeľný zosiľňovač. Ale aký je vhodný, a kde sa fyzicky umiestňuje?
Ja mám doma nejaký širokopásmový laditeľný zosiľňovač MAZ 110 CP, ale neviem o ňom nič, ani aký má zisk, takže neviem, či to bude použiteľné.
juraj

Späť na Anténna technika/Antenna technology

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť